- Estetyka i bezpieczeństwo: Balustrady szklane w nowoczesnych wnętrzach
- Ciepłe podwaliny pod otwory okienne, garażowe i in. - warto inwestować w solidne rozwiązania budowlane
- Wykończenie łazienki - lista niezbędnych materiałów
- Styropian grafitowy czy XPS – jak wybrać materiały do termoizolacji?
- Przewodnik po Meblach Tapicerowanych: Styl, Komfort, Trwałość
Skąd pieniądze na zakup nieruchomości?
Zakup własnych czterech kątów to bardzo poważny „krok w dorosłość”. Niestety nie jest to inwestycja tania i mało kto może pozwolić sobie na dokonanie zakupu za gotówkę. Wówczas pomocny okazać się może kredyt hipoteczny.
Zanim rozpoczniesz poszukiwania wymarzonego lokum
Kredyt hipoteczny to pożyczka od banku na zakup, budowę bądź remont nieruchomości. Obecnie oferta banków w tym zakresie jest naprawdę bardzo szeroka, więc każdy powinien znaleźć opcje kredytu na warunkach, które nie tylko będą mu odpowiadać, ale też którym będzie w stanie sprostać. Zanim rozpoczniemy poszukiwania nieruchomości, która skradnie nasze serce warto ustalić nasz dokładny budżet, jakim na ten cel dysponujemy. Jest to zarówno gotówka, którą oszczędziliśmy (tak zwany wkład własny) jak i właśnie kwota pożyczki, której może udzielić nam bank. Aby poznać swą rzeczywistą zdolność kredytową warto w pierwszej kolejności przejrzeć bankowe oferty kredytów, a następnie umówić się z przedstawicielami kredytowymi pracującymi w placówkach, których oferta nas zainteresowała. Na podstawie przeprowadzonego wywiadu o naszych zarobkach, wydatkach oraz planach związanych z zakupem doradca poinformuje nas, na jaką kwotę możemy liczyć oraz na jakich warunkach ją otrzymać. Pamiętaj o tym, aby nie sugerować się wyłącznie informacjami, które znaleźć można na stronach internetowych banku i popularnych kalkulatorach kredytowych oraz o tym, aby zapoznać się z więcej niż jedną ofertą, ich warunki mogą być bowiem bardzo różne. Kiedy wiesz już, jaką kwotą na zakup nieruchomości dysponujesz, możesz przejść do poszukiwań. Nie zapominaj jednak, że sam zakup nieruchomości to jedno. Dodatkowe koszta związane są z wszelkimi formalnościami, wykończeniem lokalu bądź koniecznością przeprowadzenia prac remontowych, opłaceniem usługodawców, zakupem mebli i niezbędnych sprzętów i tak dalej.
Budżet ustalony – co dalej?
Rynek nieruchomości ugina się od różnego rodzaju ofert, jednak znalezienie tej właściwej może być nie lada problemem. Zanim przejdziesz do poszukiwania odpowiedz sobie na kilka pytań, od których w dużej mierze zależeć będzie komfort twojego życia. Po pierwsze zastanów się, jaka lokalizacja najbardziej ci odpowiada – wolisz mieszkać w centrum, czy może jednak na obrzeżach miasta albo na wsi? Po drugie musisz wybrać pomiędzy mieszkaniem w bloku, a domem – zarówno jedno, jak i drugie z tych rozwiązań ma szereg dobrych i złych stron. Na koniec pomyśl o stanie nieruchomości – wolisz zakup z rynku pierwotnego od dewelopera, a może jednak lokal z rynku wtórnego, od poprzedniego właściciela?